Search

Diş Çürümesinin Nedenleri

Diş çürümeleri bakteriyel-kimyasal bir süreç olup bu çürümelerin başlangıcında diş, mineral kaybeder. Yumuşak diş tartarında yer alan bakteriler, metabolizmanın nihaî ürünü olarak asit oluşturur ve bu asit kanalı ile kalsiyum fosfat diş minesinden dışarı çıkar.

Diş Çürümesinin Nedenleri

Olayın diğer seyri esnasında zayıflayan diş minesi ufalanır ve bunun sonucu ilk küçük arıza ortaya çıkar. Diş çürümelerine sebep olan ve asit oluşturan bakteriler, sert diş maddelerinin daha derindeki bölümlerini demineralize edebilir. Diş minesinde başlayan çürüme diş kemiğine kadar nüfuz eder. Asit ve bakterilere ait zehirli maddeler bundan sonra derin diş kemiği çürümesinde iltihaba sebebiyet verebilir.

Diş çürümeleri çürük sonucu oluşan bozukluk ölçüsüne göre gruplandırılabilir. Diş çürüğünün diş minesi içerisinde bulunması durumunda Caries Superficialis söz konusudur. Bir diş kemiği çürümesi vakasında çürüğün derinliğine göre Caries Media veya Caries Profunda’dan söz edilir.

Eğer çürüme başlangıç evresindeyse geri dönüşü mümkündür. Diş minesindeki mineral kaybı beyaz bir ufak leke olarak görülür. Bu durum mineral maddelerin tekrardan eklenmesi ile bertaraf edilebilir. Alakalı yerler flüorit jeli ya da flüorit eriyiği ile tedavi edilir. Bu şekilde mineral maddelerinin yeniden depolanması sağlanır.

Yüzeysel diş çürümesinin artık geri dönüşü mümkün olmaz. Sağlam bir dişin yüzeyindeki mineral kaybı nedeniyle ilk delik ortaya çıkar. Benzeri kusurlar, bakterilerin rahatça yayılabilmesi için ideal bir alan yaratır. Bu kusurlar içerisinde devamlı olarak plaklar yer alır. Bakterilerin oluşturduğu asit, tükürük ile nötralize edilemez ve sürekli olarak mineral kaybının devam etmesine neden olur. Caries superficialis genişlemesinde diş minesi ile sınırlıdır ve ağrı yapmaz.

Çürüme prosesi diş kemiğine kadar giderse, Caries media’dan bahsedilir.  Diş kemiği kanalları kanalıyla bakteriler şimdi oldukça hızlı bir biçimde yayılabilir. Böylelikle diş çürümesi de daha hızlı gerçekleşecektir.

Diş Çürümesinin NedenleriBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× bir = 8